عناوین اصلـــی
اوقات شــرعی
تاريخچه سازمان
بازدبد: 1454

اداره كل راه و ترابري استان كرمان    
سابقه تاسيس اداره راه و ترابري در كرمان ، به سالهاي 1290 تا 1292 هجري شمسي .  برميگردد . زيرا بعد از برقراري ر‍ژيم مشروطه در ايران ، از جمله وزارتخانه هايي كه زمان تشكيل اولين كابينه در نظر گرفته شد ، وزارت فوائد عامه بود كه در سال 1285 ه. ش تشكيل شد و اداره طرق و شوارع يكي  از سازمانهاي وابسته به آن محسوب مي گشت .    درمورد اولين محل استقرار اين اداره درآغاز از محلي به عنوان عمارت طرق در باغ دولاب ياد شده است و در سال 1308 ه . ش نيز در خيابان سپه ذكر كرده اند . فعاليت ماموران اداره مذكور ، در سالهاي اوليه شروع بكار صرف آماده سازي راهها شد . تا اينكه در سال 1308 ه . ش حاج نصيرالسلطنه به استانداري كرمان منصوب گرديد و با توجه به اينكه قرار بود رضاشاه كبير در سال 1309 از طريق مشهد به كرمان سفر كند ، به اداره طرق و شوارع كرمان دستور داد تا راه  بم  به كرمان و كرمان به يزد را مرمت و تسطيح و شن ريزي نمايند .     در سال 1315 هجري شمسي . كه اسامي عربي بعضي از وزارتخانه ها و ادارات به فارسي برگرداننده شد نام ( وزارت طرق و شوارع ) هم به وزارت راه و شوسه و بعداً به ( وزارت راه و ترابري ) تغيير كرد . از جمله كساني كه از سال 1312 ه . ش به بعد مسئوليت اداره راه در كرمان را به عهده داشتند ، مي توان به اسامي : آقايان مهندس عليرضا فروزان ، سيد هدايت ميرحسيني ، گلشن ابراهيمي ، افتخاري ، عدالتي ، عبداللهي ، سيد حسين شاهمرادي ،  هنرجو ،حسين رضايي، علي اكبر فرشي  ، حسين دهقان ،ايرج كهندل  ، محمد صادق كياني نژاد ، قاسم مالدار ،قدرت ا... نجفي ،جواد جوادي  ، محمد تقي بختياري ، مرتضي شجاعي و سيد علي حاج سيد عليخاني  اشاره كرد .

تاريخچه وزارت مسكن وشهرسازي وسازمان‌‌‌هاي تابعه

1-  سال 1331 متعاقب تصويب قوانين راجع به ثبت اراضي موات اطراف شهر تهران مورخ 20/5/1331 و ديگر شهرها مورخ 3/6/1331 ، درتاريخ 1/11/1331 بانكي تحت عنوان بانك ساختماني با هدف تأمين زمين براي مسكن با رعايت اصول شهرسازي،ساخت وساز خانه و ابنيه، تأسيس دفاتر فني جهت تهيه نقشه هاي شهرسازي و ساختماني و فراهم كردن تسهيلات وام براي اشخاص حقيقي وحقوقي تأسيس گرديد.

2- سال 1342 (22/12/1342) تصويب قانون تأسيس وزارت آباداني و مسكن كه براساس  ماده يك قانون مذكور اين وزارت به منظور ايجاد تمركز و هماهنگي درتهيه و اجراي طرح هاي شهرسازي و ده سازي و طرح‌هاي آباداني تشكيل ميشود.

با تصويب اين قانون بانك ساختماني منحل و سازمان مسكن كه داراي كليه حقوق و اختيارات قانوني بانك ساختماني بوده تشكيل مي گردد كه وظايف بانكي آن به بانك رهني و باقيمانده وظايف به سازمان مسكن كه از شركتهاي وابسته به وزارت آباداني مسكن بود محول گرديد.

3- سال 1351 (22/12/1351) تصويب  قانون تأسيس شورايعالي شهرسازي و معماري كه نقطه عطفي در نظام شهرسازي محسوب ميگردد و در اين قانون جهت هماهنگ كردن برنامه‌هاي شهرسازي به منظور ايجاد محيط زيست بهتري براي مردم و يافتن شيوه اصولي و مناسب ساختماني در مناطق مختلف كشور با توجه به شرايط اقليمي و طرز زندگي ومقتضيات محلي وغيره شورائي تحت عنوان"شوراي عالي شهرسازي و معماري ايران" تأسيس گرديد كه تصويب نهائي طرح‌هاي جامع شهري و بسياري از موارد ديگر را عهده دار است و رياست اين شورا با وزير مسكن و شهرسازي مي‌باشد.

4- سال 1353 (3/4/1353) با تصويب قانون تغيير نام وزارت آباداني و مسكن به وزارت مسكن و شهرسازي وظايف و تكاليف جديدي درجهت اتخاذ واعمال سياست ها و تهيه و تنظيم طرح‌هاي توسعه عمران ( طرح‌هاي جامع سرزمين،جامع شهري،تفصيلي و طرح‌هاي هادي و...) تأمين مسكن و احداث خانه‌هاي سازماني ، تهيه طرح و اجراي ساختمان‌هاي دولتي و اعمال مالكيت دولت نسبت به اراضي خالصه و موات شهرها به اين وزارت واگذارشد.

5- سال 1353 مقررات و قوانين راجع به اراضي خالصه و موات از وظايف سازمان مسكن منتزع و به سازمان زمين تفويض مي‌شود و بعد از پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي بنا به مصوبه شوراي انقلاب درارديبهشت سال 1358 با ادغام درسازمان مسكن مجدداً وظايف قانوني مربوط به اراضي موات و خالصه به سازمان مذكور اعاده ميگردد.

در فاصله كوتاهي بعد از ادغام درسازمان مسكن به موجب قانون لغو  مالكيت اراضي موات شهري توسط شوراي انقلاب مورخ 2/5/1358 وزارت مسكن و شهرسازي مأمور اجراي آن ميگردد كه دراستانها در همان سال سازمان‌هاي عمران اراضي موات شهري بطور مستقل و  با اختيارات تامه تأسيس و كليه امور مربوط به اراضي شهري واجراي قانون لغو مالكيت اراضي موات شهري را عهده دار ميگردند.

6- سال 1360 (27/12/60) براساس قانون اراضي شهري و آئين نامه اجرائي آن كليه سازمان‌هاي مستقل عمران اراضي موات شهري در هم ادغام و منجر به تشكيل سازمان زمين شهري كه رئيس هيئت مديره آن ، مديرعامل و معاون وزيرمسكن و شهرسازي نيز مي‌باشد و در مراكز استان‌ها ادارات كل زمين شهري تأسيس گرديد.

7- سال 1372 (15/6/72) به موجب مصوبه شوراي عالي اداري تغييراتي در وظايف سازمان زمين شهري به وجود آمده و نام سازمان زمين شهري به سازمان ملي زمين و مسكن تغيير يافت و ادارات كل استان‌ها با ادارات كل مسكن و شهرسازي ادغام و تشكيل سازمان مسكن وشهرسازي فعلي را داده است.

در حال حاضر رؤساي سازمان‌هاي مسكن و شهرسازي علاوه بر وظايف قانوني كه از سوي وزير مسكن وشهرسازي به آنها محول شده با استفاده از اختياراتي كه ازسوي مديرعامل و هيئت مديره سازمان‌هاي ملي زمين و مسكن ، سازمان مجري ساختمان‌ها و تأسيسات دولتي ، شركت عمران و بهسازي شهري ايران ، شركت عمران شهرهاي جديد به آنان تفويض گرديده ، وظايف و اختيارات راجع به اراضي شهري را اعم از خالصه ، ملي ، موات وتملكي در محدوده شهرها و شهرك‌ها وحريم شهرها ، احداث ساختمان‌هاي دولتي ، بهسازي بافت‌هاي فرسوده شهري و مسائل مرتبط با شهرهاي جديد را تصدي مي‌نمايند.


آخرین اخبــار سایت های مرتبط
لیگ قهرمانان آسیا/ پیروزی کاشیما ژاپن و توقف بریزبن استرالیا
شکایت بلک‌بری از نوکیا به علت نقض حق اختراع
بارش پراکنده در آخر هفته خراسان رضوی
خدمات جمهوری اسلامی ایران به پناهندگان بی نظیر است
آلبوم تصویری خداوندان اسرار رونمایی شد
اظهار نگرانی مدیرکل تحقیقات ستادمبارزه با موادمخدر از شیب تند اعتیاد بین بانوان
شهر شب و شهردار غیرسیاسی
افزایش سقف معافیت مالیاتی حقوق بگیران و ایجاد اشتغال از مهم ترین ویژگی های لایحه بودجه است
افزایش سرمایه‌گذاری خاورمیانه و شمال آفریقا‌ در حوزه نفت و گاز
بزرگ شدن دولت همراه با فساد است
برنامه های روز سه شنبه وزیر ارتباطات
فرصت سرمایه‌گذاری۲3تریلیون دلاری
کاهش قیمت سکه و دلار+‌ جدول
توصیه به دوستداران محیط زیست برای استفاده از محصولات دکوری در نوروز
اینترنت 100 مگابیتی ماهواره‌ای به نقاط دورافتاده جنوب شرق آسیا می‌رسد
آمار بازدید کنندگان
تاکنون: 698669

این ماه: 1847

این هفته: 2515

دیروز: 696

امروز: 393
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای روابط عمومی اداره کل راه و شهــــرسازی استان کرمان محفوظ است
طراحی و پشتیبانی : www.karamoozian.ir